Ora este UTC + 2 [ DST ]

Reguli forum

* Aceasta sectiune a forumului este adresata celor interesati de liniile de finantare Idei de multe mii de lei. In aceasta sectiune se gasesc informatii despre desfasurarea competitiei si despre stadiul in care se afla proiectele finantate.
* Nu sunt admise remarci defaimatoare despre persoane, companii sau organizatii.
* Nu sunt admise materiale publicitare sau spam.
* Inainte de a crea un topic nou verificati daca informatia isi gaseste locul si rostul intr-unul dintre cele existente.
* Moderatorii si administratorii forumului isi rezerva dreptul de a muta subiecte si a reorganiza mesaje postate, in scopul unei organizari cat mai coerente si accesibile a informatiei.

Multumim!

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 155 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3, 4, 5, 6  Următorul
  Versiune printabilă

Info Comunitate
Mesaj Scris: Lun Noi 05, 2012 5:13 pm
"Serviciul Info Comunitate: Biroul unic de informatii din comunitatea mea" este proiectul propus de Biblioteca Judeteana Buzau impreuna cu 6 biblioteci din judet.
Colegii nostri si-au propus sa "Infiintarea unui Birou unic de informatii pentru comunitate în bibliotecile publice din 7 localitati, deservit de bibliotecari competenti, capabili sa ofere consiliere ?i consultanta în orice domeniu la nivel general". Localitatile sunt: Parscov, Puiesti, Tintesti, Tisau, Naeni, Ramnicu Sarat si Buzau.

Vom vorbi cu ei o data pe luna sa aflam mai multe despre ce pasi au facut sau vor face ca sa indeplineasca aceste scop ambitios.

Reamintim ca aceasta discutie este deschisa oricui este curios sa afle mai multe despre proiectul "Serviciul Info Comunitate: Biroul unic de informatii din comunitatea mea".
Tot ce trebuie sa faceti ca sa intrati in discutie este sa aveti un cont pe forum si sa apasati butonul "Raspunde", sa scrieti mesajul / comentariul / intrebarea si sa apasati butonul "Trimite".

E foarte important ca mesajele sa nu fie foarte lungi (maxim 1-2 paragrafe) altfel exista riscul ca forumul sa inchida sesiunea si sa o luati de la capat cu compusul.

Si, cel mai important este refresh-ul pe pagina - tasta F5 cat de des se poate, ca sa vedeti ce au scris si ceilalti participanti la discutie.

Ataşamente:
Serviciul Info Comunitate - Buzau.pdf [1.44 MiB]
Descărcat de 348 ori
Neconectat
Profil Trimiteţi mesaj privat

Re: Info Comunitate
Mesaj Scris: Mar Noi 06, 2012 1:38 pm
Buna Iulia, noi suntem aici. Cand esti si tu gata da-ne un semn.

Neconectat

Mesaj Scris: Mar Noi 06, 2012 1:42 pm
Buna Iulia!

Neconectat

Mesaj Scris: Mar Noi 06, 2012 1:48 pm
Buna
sunt aici

Neconectat

Mesaj Scris: Mar Noi 06, 2012 1:50 pm
Putem incepe

Neconectat

Mesaj Scris: Mar Noi 06, 2012 1:51 pm
Bine ai venit Iulia.
Suntem curiosi sa aflam cum se desfasoare proiectul vostru. Ce activitati sau evenimente ati avut pana acum ?

Neconectat

Mesaj Scris: Mar Noi 06, 2012 1:55 pm
Pana acum am facut cam tot ce programasem in proiect, mai putin finalizarea website-ului.
Am avut cele doua sesiuni de formare, respectiv Dezvoltare personala, branding personal si sesiunea de Comunicare on si off line si cautare de resurse. Am avut sedintele de proiect in care am impartit sarcinile, am discutat ce si cum vom face. Am creat un yahoogroup ca platforma de discutii si partajare de resurse. Am achizitionat domeniul de internet infocomunitate.ro.

Neconectat

Mesaj Scris: Mar Noi 06, 2012 1:57 pm
Hai sa le luam putin pe rand. Prima data ne poti spune ce s-a intamplat la cursul de dezvoltare personala? Ce subiecte au fost abordate? Cum au reactionat bibliotecarele ?

Neconectat

Mesaj Scris: Mar Noi 06, 2012 1:57 pm
Inregistram o intarziere cu website-ul.

Neconectat

Mesaj Scris: Mar Noi 06, 2012 2:04 pm
Cursul de Dezvoltare personala a fost de departe cel mai apreciat curs facut vreodata de bibliotecare, dupa propriile lor declaratii.
Temele mari au fost: Comunicarea orala si non verbala, Ce transmite modul in care scriem, Atitudinea.
Totul s-a desfasurat intr-o maniera relaxata iar informatiile au fost transmise intr-o discutie prieteneasca si informala. Trainer a fost Ovidiu Bufnila.

Neconectat

Mesaj Scris: Mar Noi 06, 2012 2:06 pm
Pentru fiecare cursanta in parte a facut o analiza a personalitatii si a posibilelor moduri de abordare, analize pe care le-a trimis fiecareia pe e-mail, dupa curs.

Neconectat

Mesaj Scris: Mar Noi 06, 2012 2:07 pm
Ce si-au propus sa imbunatateasca in activitatea lor, ca urmare a cursului?

Neconectat

Cursul s-a desfasurat in perioada 27 - 28 septembrie. A mai fost si tema Increderea in sine.

Neconectat

Neconectat

Mesaj Scris: Mar Noi 06, 2012 2:09 pm
Luminita Petrescu scrie:

Pai deja au povestit cum s-au dus la primari si au discutat cu ei si cum sau priceput sa puna problema. O alta a mers in sedinta noului Consiliu local si a spus ca a fost mult mai degajata.

Neconectat

Mesaj Scris: Mar Noi 06, 2012 2:11 pm
Aveti fotografii de la curs ?

Neconectat

Multumesc

Neconectat

Si mi-au mai spus ca acum sunt mai atente la mimica si gestica interlocutorilor. In saptamana urmatoare, atunci cand am avut al doilea curs erau mult mai relaxate fata de intalnirile noastre anterioare. In plus, cursul acesta de Dezvoltare personala a sudat echipa de proiect.

Neconectat

Mesaj Scris: Mar Noi 06, 2012 2:12 pm
Bgrigore scrie:

Bineinteles, daca este necesar voi incarca o parte aici.

Neconectat

Mesaj Scris: Mar Noi 06, 2012 2:12 pm
Iulia Irimia scrie:
Si mi-au mai spus ca acum sunt mai atente la mimica si gestica interlocutorilor. In saptamana urmatoare, atunci cand am avut al doilea curs erau mult mai relaxate fata de intalnirile noastre anterioare. In plus, cursul acesta de Dezvoltare personala a sudat echipa de proiect.

Ce s-a intamplat la al doilea curs? Acesta fost mai aplicat pe partea de competente necesare pentru un birou unic de informatii ?

Neconectat

Mesaj Scris: Mar Noi 06, 2012 2:13 pm
Iulia Irimia scrie:
Bgrigore scrie:

Multumim frumos.
Le dorim pentru a posta pe pagina de facebook. Poti sa trimiti pe mail.

Neconectat

Mesaj Scris: Mar Noi 06, 2012 2:15 pm
Da, Cursul de comunicare on si off line, cautare si partajare de resurse a fost intr-adevar mai tehnic. S-au abonat la diferite news-lettere, aici am creat yahoogrupul si au invatat sa-l foloseasca, si-au facut conturi delicious, au invatat despre bookmark.

Neconectat

Mesaj Scris: Mar Noi 06, 2012 2:16 pm
Bgrigore scrie:
Iulia Irimia scrie:
Bgrigore scrie:

Multumim frumos.
Le dorim pentru a posta pe pagina de facebook. Poti sa trimiti pe mail.

Ok.

Neconectat

Mesaj Scris: Mar Noi 06, 2012 2:18 pm
Iulia Irimia scrie:
Da, Cursul de comunicare on si off line, cautare si partajare de resurse a fost intr-adevar mai tehnic. S-au abonat la diferite news-lettere, aici am creat yahoogrupul si au invatat sa-l foloseasca, si-au facut conturi delicious, au invatat despre bookmark.

Au primit vreo tema dupa curs, sau exista vreun plan prin care ele vor exersa lucrurile invatate la curs pentru a le putea stapani mai bine, si ulterior pentru a le putea folosi relevant in lucrul cu utilizatorii ?

Neconectat

Mesaj Scris: Mar Noi 06, 2012 2:20 pm
In sedinta de proiect fiecare dintre ele a primit un domeniu de care sa se ocupe. Pe toata perioada de sfasurare a proiectului ele vor trebui sa actualizeze informatiile din domeniul de care se ocupa. In felul asta pun in practica ceea ce au invatat. In plus, yahoogroupul este frecventat zilnic,

Neconectat

Mesaj Scris: Mar Noi 06, 2012 2:21 pm
Iulia Irimia scrie:

Spuneai mai devreme despre intarzierea cu site-ul. Am observat si noi cand am intrat pe el. Este in constructie. Ce a facut ca lucrurile sa intarzie in realizarea site-ului? In ce stadiu sunteti acum?

Neconectat

Mesaj Scris: Mar Noi 06, 2012 2:22 pm
Care sunt domeniile de care se ocupa?

Neconectat

Mesaj Scris: Mar Noi 06, 2012 2:26 pm
Domeniile sunt: Cultura, Educatie, Administratie, Financiare, Agricultura, Sanatate, Civica, Comerciale, Turism, Social. Pentru fiecare in parte sunt sub teme si va exista un loc aparte de unde se vor descarca diferite formulare.
Raspund acum si intrebarii legate der intarziere.

Neconectat

Mesaj Scris: Mar Noi 06, 2012 2:28 pm
Multumesc.

Neconectat

Mesaj Scris: Mar Noi 06, 2012 2:30 pm
Bgrigore scrie:
Iulia Irimia scrie:

Spuneai mai devreme despre intarzierea cu site-ul. Am observat si noi cand am intrat pe el. Este in constructie. Ce a facut ca lucrurile sa intarzie in realizarea site-ului? In ce stadiu sunteti acum?

Eu nu cunosc prea bine lumea informaticienilor iar in Buzau sunt si mai putini. Am fost indrumata catre o firma care sa se ocupe de site, sa-l construiasca, sa ma invete sa-l administrez. Dupa discutia premergatoare am convenit un termen de 2 saptamani ptr a realiza scheletul site-ului. Acest lucru nu s-a intamplat, ba mai mult, atunci cand le-am spus ca doresc o interfata ptr Android si ptr Iphone, mi-au spus ca nu se poate.

Neconectat

Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 155 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3, 4, 5, 6  Următorul

Ora este UTC + 2 [ DST ]